Стрес та стресові ситуації. Відновлення психологічного здоров’я

17 січня 2020 року  працівниками Ужгородського районного центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді  проведено групу взаємопідтримки для сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах на тему: «Особливості переживання стресу та травматичних ситуацій. Відновлення психологічного здоров’я після стресу».

Відомо, що стрес – це  захисна реакція організму на різні подразники, яка допомагає людині адаптуватися до умов, що часто змінюються. В цілому, розрізняють два види стресу: гострий, або еустрес, та хронічний, його ще називають дистресом. Еустрес активізує функціональні резерви організму, сприяє адаптації та, врешті-решт, ліквідації самого стресу. Еустрес нетривалий, завдяки чому організм активує свої системи для «збереження життя», але не встигає їх вичерпати, тому згубного впливу не завдає. Дистрес ― це «шкідливий» стрес, внаслідок якого вичерпуються захисні сили організму та зриваються механізми адаптації, організм слабшає, що призводить до розвитку різних захворювань. Здебільшого, стрес виникає, коли важливі потреби людей залишаються незадоволеними. Саме, дистрес є небезпечним для людини та її здоров’я.

В ході проведення заходу було обговорено питання  природи виникнення явища стресу, його вплив на фізичний та психологічний стан людини, розглянуто, так звані, чинники стресу, або стресові фактори та  типи реакції організму на стрес. Присутні мали змогу переглянути короткі відео сюжети про  вплив стресу на функціонування мозку людини та її тіло.

Як відомо, стрес позначається і на поведінці людини. Щоб позбутися стресу, люди іноді починають зловживати алкоголем, більше курити, замість розв’язувати проблеми, впадають у бездіяльність і апатію, використовують психотропні речовини. Людині з проблемами залежності часто складніше справитися зі стресом. Присутні отримали інформацію про існуючі методи саморегуляції та відновлення нормального психоемоційного стану, без використання психоактивних речовин. Для регулювання роботи нервової системи корисними можуть виявитися ресурсні техніки, зокрема тілесні. Емоційній стабілізації сприяє відновлення прив’язаності, забезпечення відчуття безпеки, сприяють розслабленню та заспокоєнню. У випадках коли людина не може самостійно справитися зі своїм станом  варто звернутися до спеціаліста.

Учасники визначили власний рівень здатності переносити значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження (перевантаження), без особливих шкідливих наслідків для свого здоров'я, які прийнято називати, стресостійкістю.

 Кожен із присутніх розповів про ті способи  розслаблення та відновлення власних сил, енергії та внутрішнього спокою, які використовує зараз, або були ефективними у минулому чи ті, які хотіли  б використати у майбутньому.

Життя – це постійне джерело змін, тому повністю  викорінити стрес неможливо, але в наших силах влаштувати його так, щоб вміти  справлятися з стресовими ситуаціями та зменшити їхній негативний вплив на власне здоров’я та самопочуття. 

 

Остання зміна сторінки: 20-01-2020 09:54